Font je veľmi mocný dizajnový prvok ročenky, ktorý ju môže zdokonaliť alebo úplne zničiť. Vhodne vybratý font vie vyjadriť emóciu a prebudiť v čitateľovi určitý pocit, podobne ako to vedia aj farby.
Podľa toho či idete písať nejaký nadpis, bočný komentár v ročenke alebo hlavný text na strane, sa vyberá aj vhodný font. Nadpisy by mali byť veľké, výrazné a ozdobné, ale nie príliš, lebo musia byť najmä čitateľné. Naopak, hlavný text na stránke by mal byť napísaný jednoduchším fontom aby nebol text príliš dlhý, písmenká sa neprekrývali a text sa dobre a ľahko čítal. Určite si nevyberajte na každú stránku iný font. Treba si dopredu dobre premyslieť aký použijete v nadpisoch, podnadpisoch, textoch, aby sa fonty nielen dobre čítali a hodili sa k téme ročenky, ale sa hodili aj k sebe, lebo budú použité v celej ročenke. Tak isto si treba premyslieť aj ich veľkosť. Nadpisy môžu byť rôznych veľkostí, pretože majú byť výrazné. Hlavný text je ideálny keď je vo veľkosti medzi 10 až 12, podľa toho či použijete bezserifový alebo serifový font.
Ak budete písať do ročenky aj nejaké citáty, postrehy či komentáre pod fotografie, tie by mali byť napísane trošku menším písmom ako hlavné texty, ale nie príliš malým, aby boli viditeľné a čitateľné. Fonty pritom delíme nasledovne:
Bezserifové fonty
Hovorí sa im tiež grotesky - sú také, ktoré sú čitateľnejšie, jemnejšie a vyzerajú ako keby modernejšie.
Serifové fonty
Hovorí sa im tak preto, pretože majú "serify". Určite poznáte font Times New Roman, viete si ho teraz predstaviť? Tak to je presne on, serifový font. Serify sú vlastne doťahy, alebo ozdoby na konci písmena (ako môžete vidieť na obrázku), podľa ktorých serifové fonty ľahko rozoznáte. Serifové fonty sú tie ako keby klasickejšie, pôsobia staromódnejšie, ale lepšie sa čítajú ako bezserifové, hlavne keď je text dlhší (preto sa používajú napríklad v románoch).
Skripty
Sú to ozdobné písané písma, ktoré vyzerajú omnoho komplikovanejšie ako iné a nehodia veľmi do dlhého textu, ale skôr iba ako nadpisy.
Dekoratívne fonty
Tie sú na tom podobne ako skripty - využívajú sa iba ako nadpisy, lebo síce veľmi efektne vyzerajú, ale ťažšie sa čítajú.
Čo sa týka hlavného textu na stránke či dvojstránke, ako sme už spomínali, je dôležité si predstaviť, ako by bolo najlepšie text rozmiestniť vzhľadom k obrázkom.
Text nemusí byť iba v jednom odstavci a pohromade, môžete ho rozdeliť do viacerých odstavcov a tie rozmiestniť medzi obrázky, napríklad aby sa striedali. Stránka tak bude vyzerať omnoho zaujímavejšie. Všetky odstavce by mali byť rovnako zarovnané, nevyzeralo by to pekne keby bol jeden k obom okrajom a druhý na stred. Výnimkou môžu byť básničky, tie bývajú väčšinou zarovnané k ľavej strane alebo aj na stred, podľa toho či je básnička kratšia alebo dlhšia, a čo vizuálne lepšie pôsobí. Texty, ktoré budete do ročenky umiestňovať musia byť napísané korektne, nepoužívajte "enterovanie" na konci riadka keď chcete začať písať do ďalšieho, ani neodsúvajte slovo na začiatku riadka medzerníkom, to sú chyby ktoré môžu pokaziť celú ročenku a jej prípravu. O tom, ako majú byť správne napísané texty ak ich budete pripravovať v Microsoft Worde (čo asi aj budete pretože je to najvyužívanejší textový editor), sa dočítate na tejto stránke.
Samozrejme, pred tým ako vložíte texty do ročenky ich precízne prekontrolujte, najlepšie by bolo, keby všetku gramatiku či slovosledy prekontrolovali vaši pedagógovia na vašej škole (najlepšie učitelia práve slovenského jazyka, tí to majú v malíčku). Dbajte na to, aby v texte nikde nebola dvojitá medzera a na čo si hlavne treba dať obzvlášť záležať sú predložky a spojky. Tie by nemali zostať "visieť" samotné na konci riadka, ale musia byť v riadku vždy spolu so slovom na ktoré sa viažu. Ak majú mať na stránke niektoré fotografie svoj popis, ten by mal byť umiestnený pod alebo vedľa obrázka ku ktorému patrí, závisí to od toho ako budú ostatné prvky na stránke rozmiestnené a kde bude na popis napr. viac miesta, kam sa bude najlepšie hodiť. Ak chcete a obrázok to povoľuje (to znamená že textom nikoho a nič dôležité neprekryjete), popis nemusíte umiestniť iba okolo obrázka, niekedy sa hodí vložiť text aj priamo do obrázka. Treba si však dať pozor na farebný kontrast písma, aby bolo čitateľné, pomôcť k čitateľnosti textu v obrázku môže aj priehľadná vrstva medzi obrázkom a textom.
Pekné grafické znázornenie toho, prečo je dôležité sa s textom a fontom pohrať a doladiť ho tak, aby vyzeral skutočne dobre a čitateľne, si môžete pozrieť aj v tomto videu.
Tip: Niekedy nemusíte používať rôzne fonty, ak si napríklad neviete vybrať také, ktoré by sa vám páčili a do ročenky sa spolu hodili. Stačí spraviť malý trik: na nadpisy alebo aj podnadpisy použiť rovnaký font ako budete používať pre text, iba že ten v nadpise napíšete tučným väčším písmom (tzv. boldom), alebo šikmým písmom (tzv. kurzívou). Takto prehľadne oddelíte nadpisy od textov aj s použitím len 1 fontu :)