Obleč sa správne na fotenie

Fotografia vie veľa odpustiť, ale aj veľa ukázať. A jednou z tých vecí, ktoré vie ukázať, je práve oblečenie. Prečo sa vôbec venujeme oblečeniu? Pretože oblečenie vám vie na fotografii pridať roky a kilá, alebo aj naopak ubrať roky a na váhe. Oblečenie je často zásadným predpokladom pokazenej, alebo nádhernej fotografie. 

V tomto článku sa preto budeme venovať téme oblečenia, povieme si aké farby sú vhodné, aké strihy použiť a podobne. Keďže väčšinou sa jedná o portrétnu fotografiu, nebudeme riešiť sukne a nohavice ale hlavne vrchnú polovicu tela, ktorá sa môže objaviť na fotografii.

Ideálne je nedať si oblečenie, na ktorom je grafické logo, obrázok alebo iná potlač, pretože je obrovská šanca, že bude na fotke orezané tak, že bude vyzerať divne a vôbec nie dobre. Veď kto by chcel mať oblečené tričko s nápisom "Moja mama bola na dovolenke a jediné, čo mi doniesla je toto trápne tričko" orezané tak, že na fotke nakoniec bude len nápis "moja mama"? Boli by ste prekvapení aké všelijaké zvláštnosti a vtipnosti dokážu orezaním fotografie vzniknúť. A hlavne, takejto fotografie sa určite niekoľko rokov, desaťročí, prípadne celý život nezbavíte, pretože všetci vaši známi budú vždy chcieť vidieť vašu ročenku pri nejakej príležitosti, neskôr aj vaše deti a vnúčatá, a kto vie kto ešte... Chcete, aby všetci tí ľudia vedeli, že ste kedysi počúvali Hannu Montanu, One Direction alebo čokoľvek čo vtedy frčalo? Myslíme, že určite nie. 

Taktiež vzory a pásiky nevyzerajú príliš dobre na fotografii, pretože keď sú v menšom rozmere (ako budú napr. v ročenke), môžu pásiky vyzerať že sa zlievajú a vytvoriť tak nepekné efekty. A tiež môžu byť príliš rušivým prvkom, ktorý môže odpútať od tváre fotenej osoby, a čitatelia ročenky si budú všímať a pamätať len čo mala dotyčná osoba na sebe a nie to ako vyzerala.  

Často sa tiež fotografie prevádzajú do čiernobielej verzie a aj keď naživo môže vyzerať bledomodrá košeľa s bledoružovou kravatou dobre, na čiernobielej fotografii budú rovnakého odtieňa a zlejú sa dokopy. Takže, myslite na kontrast a tóny a ak máte pochybnosti, odfotografujte sa sami doma napr. o zrkadlo a prepnite si režim fotografie do čiernobielej verzie a uvidíte, či to vyzerá dobre.  

Je tiež vhodné mať dlhé rukávy, pretože na fotografii vyzerá ruka väčšia než je v skutočnosti, a keď si zvolíte top na ramienka alebo proste bez rukávov, tak ruka z nich doslova trčí. 

V nasledujúcom článku si povieme niečo viac k farbám. 


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.