Začíname - niekoľko pojmov na úvod I.

Pripravili sme si pre vás niekoľko článkov, tipov a návodov, ako správne a hlavne ľavou-zadnou vytvoriť školskú ročenku, a nič pritom nezabudnúť. Začnime pekne od začiatku od toho najdôležitejšieho, čím sú základné pojmy. Nebojte sa, nebudeme vás zahŕňať množstvom teórie, zopár vecí si však vysvetliť musíme, aby ste vedeli čo čo znamená a čo sa čoho týka.

Hovorí vám niečo napríklad slovo "väzba"? Viete aký tvar bude mať vaša ročenka? Chcete ju mať v štandardne najvyužívanejšej veľkosti v rozmeroch 28x21cm? A čo tak ju spraviť štvorcovú v rozmere 21x21cm? Niekto má radšej menšie formáty, aj to samozrejme dá, vieme ročenku spraviť aj v rozmere 21x15cm. Tieto 3 možnosti školy využívajú najčastejšie. Aby jednotlivé listy ročenky spolu držali, je potrebné sa rozhodnúť aj pre väzbu. Najčastejšie sa používa väzba V8, to je klasická väzba ktorou v ktorej sa vyrábajú knihy s tvrdými doskami a plnofarebnou potlačou a lamináciou. Ak však preferujete jednoduchšiu väzbu, ideálna je väzba V2, ktorá je lepená a mäkká. Rozdiel medzi týmito dvoma väzbami si môžete pozrieť aj tu.

Väzba V2 Väzba V8 Rozmery ročenky

Obálka je tiež jeden z názvov, ktoré majú viacero významov. Keď však hovoríme o obálke ročenky, nemáme na mysli takú do ktorej vložíte list aby ste ho vedeli poslať :) Obálka ročenky je vlastne jej vonkajší obal, teda prvá a posledná strana spojená chrbátikom, v ktorej sú zabalené všetky vnútorné strany ročenky. Aj obálka by mala korešpondovať s témou a dizajnom ročenky. Obálka je vlastne prvá vec, ktorú si na ročenke všimnete, preto by mala byť zaujímavá a upútať. Chrbátik je ako keby bočná časť obálky, na ktorej je uvedený názov ročenky.

Celkový počet strán musí byť násobkom 4. Počet strán výrazne neovplyvňuje cenu vašej ročenky. Navýšenie počtu strán napr. o 12 strán navýši cenu len o pár centov. Podobne je to aj s farebnosťou. Či už budú strany plnofarebné alebo čiernobiele, na výslednej cene sa to veľmi neprejaví. Zato plnofarebná ročenka je žiadanejšia a žiaci si ju objednávajú viac.


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.