Tento článok môže byť trochu technickejší než tie predošlé, ale výsledok bude stáť za to. Fakt nepotrebujete nadupaný fotoaparát na to, aby ste spravili skvelé fotky zo školských akcií a naozaj vám stačí len váš mobilný telefón.
Tak sa poďme pozrieť na to, čo sa s tou malou škatuľkou ešte dá robiť.
1. Nastavte si čo najvyššie rozlíšenie - podľa druhu telefónu sa tieto nastavenia nachádzajú buď priamo v aplikácii fotoaparátu alebo v nastaveniach telefónu.
2. Pri fotení používajte mriežku - tá sa dá zapnúť priamo v aplikácii fotoaparátu a pomôže vám aj so správnym horizontom a tiež s umiestnením ľudí a vecí na fotografii.
3. Pravidlo tretín - keď už máte mriežku spustenú tak sa to ľahšie predstavuje, aj vysvetľuje. Mriežka vám rozdeľuje display na tri horizontálne a tri vertikálne tretiny. Keď napríklad fotíte západ slnka a nádherne sfarbenú oblohu, tak by ste mali dodržiavať to, že horizont bude len na spodnej horizontálnej - vodorovnej tretine a na zvyšných dvoch bude západ slnka a obloha. Ďalej vďaka mriežke nám vzniknú štyri body kde sa tie čiary pretínajú a tie sa využívajú na umiestňovanie dôležitých prvkov fotky - napríklad osoba či objekt ktorú budete fotografovať.
4. Uhly - ak ste čítali náš prvý článok, spomeniete si, že vás v ňom od uhlov v kompozícii odhovárame. Ale nie sú uhly ako uhly. Tie v prvom článku sú o tom, aby fotka nebola nakrivo, aby bol horizont rovný keď fotíte väčšiu scenériu. Tu hovorme o iných uhloch. Napríklad, keď fotografujete dieťa, nefoťte ho zo svojej bežnej výšky, kľaknite si k nemu a foťte ho z jeho "detskej" výšky, bude to zaujímavejšie.
Dúfame, že sme vás príliš nezahltili. Niektoré veci možno znejú zložitejšie, ale keď to vyskúšate, uvidíte, že to nie je také zložité a nebudete mať problém použiť všetko čo ste sa naučili priamo v praxi.