Fotíme školské akcie telefónom, jednoduché základné tipy, ktoré Vám pomôžu zlepšiť Vaše fotky (prvá časť)

V dnešnej dobe je ľahké niečo odfotografovať, ale treba dbať aj na to, ako ten výsledok vyzerá, hlavne keď sa môžu výsledné fotky objaviť napríklad v školskej ročenke. Dnes si povieme úplne základné tipy ako vylepšiť fotografie vytvorené mobilným telefónom.

1. Čistá šošovka - toto je úplný základ! Šošovka je to, čím sa samotná fotografia fotí, čiže na zadnej strane vášho telefónu je to ten ten zadný krúžok - fotoaparát. VŽDY ho treba pred fotením utrieť - či už okrajom trička, rukavicami alebo vreckovkou; veľmi to pomôže. To isté platí aj o prednom fotoaparáte na "selfie-čka", pretože pri telefonovaní sa nám predný fotoaparát dotýka ucha a preto je predný fotoaparát vždy špinavý a zamazaný. Ak si ho nevyčistíte, môžu z toho vzniknúť škaredé fotky, rozmazané, s rôznymi fľakmi... niekto si povie, že "umelecké". Nie, na tom nie je nič umelecké. Fakt. 

2. Žiadne selfie-čka - áno áno, v prvom bode sme písali o prednom fotoaparáte, ale to skôr pre informáciu. Do ročenky sú lepšie skupinové fotografie, ktoré sú nafotené niekym iným. Poproste niekoho z druhej triedy aby vás spolu odfotil. Môže to byť aj v štýle selfie a aj z toho istého uhla, ale hlavne nech vás odfotí zadným fotoaparátom na telefóne, pretože ten predný má často omnoho menší čip a tým pádom má aj fotografia menšiu kvalitu.

3. Zoom je tabu - keďže fotoaparát disponuje len digitálnym zoom-om, znamená to, že čím viac použijete priblíženie, tým horšia bude kvalita fotografie, pretože v skutočnosti len vyrezávate pixely z fotografie. Lepšie spravíte, keď namiesto zoom-u prídete k fotenému objektu bližšie. 

4. Rovný horizont - fotografia by mala byť fotená tak, aby bol horizont rovný, takže buď budete fotiť na výšku alebo na šírku, bez žiadnych šikmých uhlov. Tie vyzerajú dobre len v telefóne, ale v počítači a na iných médiách, kde sa nedá otočiť celý monitor to dobre nevyzerá.

V ďalšom článku si povieme aj o ďalších jednoduchých tipoch ako zlepšiť fotografie bez zložitých technických vedomostí ohľadom fotografie.

 


Online - Ročenku si môžete vytvoriť sami online editore. Zaregistrujte sa zdarma a my vám zašleme prístup do editoru. 

Grafik - Ak nie ste technicky zdatní, náš grafik vám pomôže s prípravou ročenky. Vy si tvorbu vašej ročenky môžte skontrolovať online, zadať komentáre a pripomienky, prípadne hneď vykonať zmenu.

Práca v online editore je jednoduchá, pretože je veľmi podobný ako Word. 

Môžete si pridať fotky, texty, grafiku.

V galérii nájdete množstvo grafických podkladov a prvkov.

Zaregistrujte sa a získajte prístup do online editora.

Tvorba ročenky je zdarma. Platí sa až po odoslaní objednávky. Cena vašej ročenky závisí od formátu, väzby a počtu vydaných kusov. Chcete vedieť koľko bude stáť vaša ročenka? Tu si zadajte kalkuláciu.

Pre školu poskytujeme nasledovný servis:

grafická príprava - či už v online editore alebo našim grafikom
fotenie žiakov a zamestnancov - každému žiakovi/študentovi a zamestnancom urobíme 3-5 portrétnych záberov, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý sa im najviac páči. Vybraný záber vyretušujeme a vložíme do ročenky.
fotenie priestorov školy - máte sa čím pochváliť? Nafotíme vám  priestory školy, areál, učebne, trofeje a všetko čo považujete za dôležité dať do ročenky
workshopy - poskytneme vám vzdelávací workshop, ako si tvoriť ročenku, online alebo priamo vo vašej škole
pomôcky - poskytneme vám pomôcky pre tvorbu ročenky, plánovací kalendár, katalóg grafiky, príručky, propagačné materiály
prototyp - ak už máte ročenku pripravenú aspoň na 90%, pred vydaním vám vytlačíme vzorku. Aby ste videli ako bude presne vyzerať. 

Za tento servis škola nič neplatí.

Ročenku vám vydáme v akomkoľvek formáte od A6 až do A3. Ale vieme aj neštandardné formáty ako napríklad štvorcový 21x21 cm.

Najčastejšie si školy vydávajú ročenku vo formáte A4 v tvrdej knižnej väzbe.

Minimálny počet strán je 24. Strany si môžete pridávať po 4.  Školy si najčastejšie vydávajú ročenku so 132 stranami.

Ročenky tlačíme už od 1 ks. Avšak cena ročenky závisí hlavne do celkového počtu vydaných kusov. Čím viac kusov sa vydá, tým je cena nižšia.